Týnečtí legionáři I.

Dnešní den si připomínáme svátek boje za svobodu a demokracii. V minulém měsíci dne 28. října jsme si připomněli svátek vzniku samostatného Československa.
Ve stínu těchto významných svátků, pak trochu zapadl i svátek další a to dne 11.11., kdy jsme si mohli připomenout Den válečných veteránů.

Den válečných veteránů, je den věnovaný památce válečných veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.
11. listopad byl přitom vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiégne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě oficiálně ukončeny boje 1. světové války.

Pro nás je jistě zajímavé, že všechny tyto svátky můžeme spojit jedním pevným článkem a to jsou naši váleční veteráni – Legionáři, kteří bojovali v 1. světové válce a jejichž mnohdy zajímavé a pohnuté osudy jsou dnes neprávem zapomínány.
I na Týnecku se mnoho těchto statečných lidí nacházelo a v tomto našem miniseriálu si vám je dovolíme připomenout. V tomto článku použijeme autentické historické materiály od našich pamětníků a podíváme se a připomeneme si památku legionářů v Rusku.

Popisek každé fotografie je osobní od jejího autora:

1. Pomník našich bratří v IrkutskuPomník našich bratří v Irkutsku

2. Pomník spojeneckých vojsk ve Vladivostoku Pomník spojeneckých vojsk ve Vladivostoku

3. Pomník našich bratří ve Vladivostoku Pomník našich bratří ve Vladivostoku

V dalším článku vám přiblížíme dlouho cestu našich legionářů z Vladivostoku do Československa.

Za Týnecké patrioty zpracoval Zdeněk Vondrák