Právě to ale nemohou říci o své chůzi ti, kteří z místních částí míří do Týnce k autobusům, vlakům, do zaměstnání nebo školy. Týká se to především obyvatel Pecerad. Pěšky po krajnici ale chodí i lidé z Kozlovic, Chrástu nad Sázavou – sídliště nebo Větrova. A přesto, že nejvíc lidí míří do města z Pecerad a jsou mezi nimi i školáci, výstavba chodníku tam vázne.

Podle starosty Týnce Martina Kadrnožky má být stezka investicí do rekreační funkce této lokality. „Věřím ale, že bude přínosná i pro obyvatele Týnce,“ uvedl. „Podél cesty budou tři hravé naučné tabule, díky nimž se nejen děti dozví spoustu zajímavostí o této oblasti, čtyři schodiště a deset laviček,“ připomněl starosta.

Podle řady lidí je stavba stezky u řeky zbytečná a peníze na ní by měly pomoci raději místním, nikoliv turistům, nebo úzkému okruhu, které v Týnci ani neplatí daně ze svého podnikání.

Vizualizace stezky podél Sázavy.

„Naučná stezka podél řeky nebyla nikdy mezi prioritami, na nichž jsme se v zastupitelstvu dohodli,“ upozornila peceradská zastupitelka města Hana Váňová. „Důležité věci, jako jsou chodníky podél silnic nebo třeba vodovod do místních částí města jsou stále odsouvány a úplně nekoncepčně se vymýšlí nějaká naučná stezka. Město by se mělo držet priorit a připravovat se na jejich realizaci,“ míní zastupitelka města Hana Váňová.

Podle starosty Týnce je bezpečnost obyvatel města v pořadí důležitosti na jednom z prvních míst. „Proto jsou v současné době chodníky do Pecerad a Chrástu v projektové přípravě a předpokládáme, že v roce 2020 může být vydáno stavební povolení a realizována i stavba,“ řekl.

V současnosti Týnec staví chodník z Brodců do Zbořeného Kostelce a na jaře by měl získat i povolení ke stavbě chodníku do Podělus. V červnu má vyrůst nový chodník mezi parkovištěm pod úřadem a poliklinikou. Týnec letos investuje do oprav chodníků a komunikací zhruba pět milionů korun.

A zde si vás dovolíme seznámit s naším názorem:
Stavba je plánovaná v místě, kde je jako cesta pro pěší přehledná plocha (parkoviště), která plynule navazuje na krátkou a rovnou cestu k fotbalovému hřišti. Stavba jakékoli formy chodníku podél řeky v těchto místech, kdy se mnozí naši spoluobčané včetně našich dětí a seniorů pohybují mezi městskými částmi po nebezpečných silnicích jako je např. cesta do Kostelce, Pecerad, Podělus nebo Chrástu sídliště, se nám jeví minimálně jako velmi nekoncepční ve vztahu k bezpečnosti našich občanů.

Plánovanou cestu budou využívat pouze turisté ubytovaní v kempu a to cestou do obchodního domu a restaurace ležících na břehu řeky.

Zde musíme upozornit, že služby, které turisty do našeho města se zajímavou a bohatou historií přilákají samozřejmě vítáme, nicméně zde v tomto konkrétním případě se domníváme, že bezpečnost našich dětí, sousedů a ostatních spoluobčanů je přednější – chodníky a bezpečné cesty by se tak měli realizovat jinde.

Za Patrioty Týnecka
Bc. Zdeněk Vondrák, DiS.
Lídr kandidátky v komunálních volbách 2018 za Hnutí Otevřená radnice.