Poznáváme Týnecko – Krávy opravdu nejsou fialové…

Dnešní článek lehce navazuje na předchozí.
Také dnes vás pozvu na výlet do okolí Týnce a tentokrát na výlet, který je možné uskutečnit pěšky nebo na kole přímo z našeho města.
Nejenže se můžete projít naším krásným okolím, ale zároveň můžete dětem ukázat jak vypadají skutečné krávy, že opravdu nejsou fialové, jak nám je stále ukazují některá média a dokonce je zde možné si na malou živou kravičku – tele i fyzicky sáhnout. IMG_3080
Pokud se tedy odhodláte k výletu, počítejte s tím, že strávíte příjemné odpoledne v přírodě. Je možné ho absolvovat i s kočárky, kdy jen doporučím ty s většími kolečky.

Cestu můžete začít Zelenými vraty IMG_3083
u Týnecké školky, kdy se vydáte rovně lesní cestou, minete závoru a budete šlapat cca dva kilometry skoro pořád
do kopce až na Holý vrch, kde je možné udělat svačinovou zastávku ve zde postaveném turistickém altánku.
Po občerstvení pak pokračujte stále rovně, již podél pastvin, kde se po pár stech metrech objeví po levé straně IMAG0159rodinná farma pana Mikoláška.
Cesta k ní vede z lesa přibližně 200 metrů po běžné silnici, kde doporučuji větší opatrnost na své ratolesti a domácí mazlíčky, neboť někteří řidiči si zdejší novou silnici trochu pletou se závodní dráhou.
Poté se už nacházíte u statku, kde je nejen možné ukázat a vysvětlit IMG_3078dětem jak vypadá opravdová kráva, co jí, jak vypadá její mládě – telátko, která jsou zde také ustájená v přístupných boxech.
Na farmě se nachází i prodejna mléčných výrobků a pokud si sebou přinesete 1,5 litrovou láhev a pár drobných (23,- Kč), můžete si zde i natočit v mléčném automatu kravské mléko.
V současné době se i z boku statku, podél dlážděné cesty pod jeho střechou, nachází kolonie vlaštovek a jejich letecká akrobacie není určitě také nezajímavá.

Cestu zpět můžete zvolit jak stejnou a vrátit se tak po „vlastních stopách“ nebo si vybrat některou z jiných variant, jako je například již zmiňovaná dlážděnka a kolem vysílače polní cestičkou zpět do lesa nad Chrást a kolem studánky do Týnce. Další cestou se pak můžete vydat po silnici do Krhanic, kde obzvláště žížnivý taťkové budou míjet několik občerstvoven a dostanete se tak opět po silnici přes Chrást do Týnce. V Krhanicích je pak také možné počkat na posázavský motoráček a do Týnce se pohodlně svést.
Věřím, že vás náš tip na výlet zaujal a že při něm prožijete rodinou nebo kamarádskou pohodu.

Za Týnecké patrioty Zdeněk Vondrák