Svoboda nejen slova…

Dnešní krátký příspěvek se může zdát pro rubriku Týnecké dění netypický, přesto se domnívám, že se přímo dotýká nejen této rubriky, ale fungování celého našeho webu.

Když jsme se v loňském roce zamýšleli a rozhodovali o tom zda začneme psát tento web a v jaké formě, tak jsme se s přáteli shodli, že „suché“ tvoření psaného textu je sice možné, ale bez obrazových (fotografických) příloh a doplnění to nebude to pravé.
V současné době se ovšem připravuje omezení, které nejen nám a našim spoluobyvatelům, ale vlastně všem občanům naší republiky může způsobit velké problémy se zatím netušenými následky:

Zveřejňovat fotky budov, třeba z dovolené, má být trestné

Rozdíl mezi vyfocením a zveřejněním fotky na internetu se dnes téměř smývá. Chystá se však evropská úprava zákona, která zakáže jakoukoli publikaci snímků budovy bez souhlasu architekta.
Kdo by fotku zveřejnil například na Facebooku, čekala by ho žaloba. Europoslanci chtějí úpravu autorského práva schválit už v červenci…..

Nechci zde soudit, zda je tato navrhovaná úprava zákona potřebná a nutná, ale pokud bude přijata a vstoupí v platnost, může se dotknout nás všech.
Tato úprava pak bude fungovat jako cenzura a do určité míry zkomplikuje naši snahu Vás kvalitně a obrazově zajímavě informovat o našem krásném městě a jeho okolí. Vždyť sebedelší a sebepodrobnější text nemůže nahradit dobrou fotografii.
Uvidíme, jak celá záležitost dopadne, třeba je to jen bouře ve sklenici vody, třeba tato avizovaná situace nenastane a naše obavy se ukážou jako nedůvodné, přesto můj osobní názor je, že i na eventualitu přijetí tohoto do určité míry cenzurního zákona, by jsme všichni měli být připravení.

Zdeněk Vondrák – Týnečtí patrioti