Slavná Peceradská výročí 18.7.2016

Dnešní den je pro naše sousedy z Pecerad svým způsobem vyjímečný.
Jde o dnešní datum, kdy se událi hned dvě události.

Tou první a starší je 241 výročí zastřelení sedláka Pavla Vnoučka na Konopišti – viz. článek Nenápadní hrdinové mezi námi – Pavel Vnouček. V tomto článku naleznete dobové informace o této nešťastné události.

Druhá událost je mnohem mladší, jde o totiž o datum ( 18.7.1918 ) narození dalšího Peceradského významného rodáka pana Rudolfa Šobíška.
Tento člověk se v době okupace našeho státu za Druhé světové války odhodlal jako mnoho jiných vlastenců odejít do zahraničí a aktivně bojovat za naší svobodu a domů se po válce vrátil jako rotný – zbrojíř 311. bombardovací perutě.
Bohužel doba těmto lidem nepřála a tak po nějakém čase musel republiku opět opustit a život poté strávil v Africe v Rhodésii a USA.
Sám byl velmi skromný a pečlivě dbal na to, aby se o něm nikde nemluvilo a jeho zde žijící příbuzní neměli problémy s tehdejší mocí. Před rokem 1990 tak jeho setkání s rodinou bývala utajovaná a odehrávala se například v Maďarsku.
Tento Peceradský hrdina je dnes neprávem téměř zapomenutý a mi mu tímto článkem děkujeme za jeho statečný postoj v těžkých dobách našeho státu.

Pro zajímavost zde také uvedu jedinou zmínku ze strany našeho města kterou se podařilo dohledat a tou je článek z tehdejšího Týneckého zpravodaje z července roku 1991:
……………………………………………………………………………………………
Narodil se 18.7.1918. V Peceradech vyrůstal a do školy chodil v Týnci nad Sázavou. Vyučil se a pracoval jako automechanik ve Zbrojovce Ing. Františka Janečka v Týnci nad Sázavou. Z vlasti odešel již v roce 1939. Bojoval ve Francii, od roku 1941 v Anglii jako zbrojíř 311. bombardovací perutě. Do vlasti se vrátil v roce 1945 v hodnosti rotný. Dlouho však ve vlasti pobývat nemohl. V době pronásledování „zápaďáku“ po komunistickém puči musel z vlasti opět odejít, zpřetrhat vlastenecká pouta a žát opět v cizině. Dlouho prý pobýval v Africe a v současné době prý žije v USA.

Posíláme mu tedy touto cestou vzpomínek mnohé díky za to všechno, co pro rodnou vlast a nás mladší ve svém životě obětoval. Přejeme mu zdraví a věříme, že se jednou do vlasti vrátí.
Mir. Berka
……………………………………………………………………………………………..

Pan Rudolf Šobíšek se do naší vlasti už nevrátí, zemřel v roce 1994 a tak tedy i mi mu dnes tímto způsobem děkujeme za jeho prokázané hrdinství….

No 311 (Czechoslovak) Squadron RAF
311. československá peruť RAF
Znak 311. perutě

Znak 311. perutě

Země Spojené království Spojené království
Existence 29. července 1940 až 15. února 1946
Vznik RAF Honington
Zánik 15. února 1946
Typ bombardovací peruť
Funkce noční bombardování
námořní hlídkování
Motto „Na množství nehleďte“
Nadřazené jednotky RAF Bomber Command(1940–1942)
RAF Coastal Command(1942–1945)
Účast
Války Druhá světová válka
Bitvy Druhá bitva o Atlantik
Letouny
Bombardovací Vickers Wellington
Consolidated Liberator

Uvedené foto a popisek je ilustrační a jsou převzaty z Wikipedie.

Za Týnecké patrioty Zdeněk Vondrák

Oprava: Po vydání článku se mi ozvala neteř pana Šobíška a upřesnila místo pobytu svého strýce, který svůj život prožil v Rhodésii a následně se přestěhoval do Skotska, kde v roce 1994 zemřel.
Děkuji za upřesnění. ZV