Naše keltské okolí

Zdravím všechny naše čtenáře.
Skončila nám letní doba a naše děti opět začaly chodit školy. Někdo si možná řekne, že s tím skončila i doba zajímavých výletů na které není v současné době čas a podmínky.
Přesto si myslím, že tomu tak není. I teď a tady je možné v našem bezprostředním okolí najít opravdu zajímavá místa spojená především s našimi předky a historií.
Také tímto odpovídám na dotazy vás čtenářů, proč stále zmiňuji Kelty ve vztahu k Týnecku. V několika předchozích článcích již bylo keltské osídlení ležící na Týnecku zmiňováno a dnes vás ukážu i několik výrazných artefaktů, které by se měli podle vyprávění pamětníků řadit do keltské doby:

1. Keltská mohyla – o této mohyle se měl vyjádřit pan profesor Hejna, který prováděl výzkum Týneckého hradu, že větší v Čechách neviděl.
IMAG0328

2. Keltský kámen – na jedné straně vypadá jako odlomený z větší části, na boku má pak pravidelný žlábek a pamětníci tvrdí, že na něm před lety bývaly zřetelné jakési znaky, možná runy.
IMG_3315

3. Keltský obětní kámen – kámen je částečně poškozený, možná odstřelem v blízkém lomu. Jsou na něm ještě patrné rýhy, které mohli sloužit jako odtokové kanálky pro krev z obětin.
O tomto kameni se také traduje kletba, kdo by ho prý úmyslně poškodil nebo přemístil na jiné místo, do roka tragicky zemře….
IMG_3307

Jak je tedy vidět i dnes můžeme v našem okolí hledat i najít místa která stojí za naši pozornost.
V souvislosti s dalším hledáním a pátráním jsem dostali i tip na další místo spojené s kelty. V okolních lesích by se měl údajně nacházet jakýsi kamenný stůl. Vzhledem ke keltské historii, se nemusí jednat jen o jakési stolní obětiště, ale mohlo by to být místo ještě více tajemné.
Mohlo by se totiž podle popisu jednat i o dolmen o kterém Wikipedie uvádí:
Dolmen (z bretonského dol – stůl a men – kámen, tedy „kamenný stůl“) prehistorická megalitická stavba z velkých nepravidelných kamenných bloků, zpravidla gigantických rozměrů, patrně zbytek vnitřního prostoru pohřebních mohyl. Dolmeny dochovány v různých částech světa, v Evropě (především západní) od neolitu po dobu bronzovou.

Dolmen Er-Roc’h-Feutet nalezený v Carnacu, v Bretani, Francie. Nápis jej prohlašuje za vlastnictví Francie

Určitě vás s výsledkem našeho pátrání v některém z dalších článků seznámíme a pokud by jste i vy sami měli nějaké poznatky nebo informace, tak nás bez obav kontaktujte a mi se s vámi rádi setkáme.

Za Patrioty Týnecka

Zdeněk Vondrák