Den válečných veteránů 11. listopadu 2018

Zdravím všechny naše čtenáře.

Tuto neděli si budeme připomínat den veteránů. Je potřeba zdůraznit, že v tomto případě nejde jen o současné vojáky, ale jak uvádí wikipedie, jedná se o vzpomínku na válečné veterány již od dob 1. světové války :

Den válečných veteránů, 11. listopad, je den věnovaný památce válečných veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek.
Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.
11. listopad byl přitom vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Hlavními signatáři příměří byli vrchní velitel spojeneckých sil maršál Ferdinand Foch a německý zástupce Matthias Erzberger. Den veteránů je spíše americký termín, ve Spojeném království je tento den připomínán jako Den příměří. Vždy nejbližší neděle 11. listopadu je pak Dnem vzpomínek (Remembrance Sunday).

I v našem okolí se jistě nachází a nacházeli váleční veteráni.
Na našich stránkách jsem vás s osudy našich dvou rodáků a „obyčejných“ hrdinů – ruského legionáře pana Štěpána a příslušníka Královského letectva z bitvy o Anglii pana Rudolfa Šobíška již seznámili a články o nich můžete najít v našem archivu.
Vzhledem k tomu, že jsem měl tu čest se osobně seznámit z jejich osudy a kdy ze strany vedení našeho města o tyto naše spoluobčany není sebemenší zájem, vzal jsem si u nich inspiraci k dnešnímu článku a vybral jsem pak pro vás jako vzpomínku na všechny veterány, bitvy a boje několik fotografií ze svého archivu.

Pro později narozené na nich kromě obou našich rodáků jsou také snímky historických strojů, legendárního stíhacího letounu Supermarine Spitfire, stíhačky MIG 17 a 21 nebo v současnosti používaný JAS-39 Gripen:

Ruský legionáři - Štepán Jaroslav (2)

Sestřelený aeroplan (2)

RŠ 2.2017